KULTURA Zubří

Home » Aktuality » Výstava SVATBA VČERA A DNES

Výstava SVATBA VČERA A DNES

17.05.2017

Ve výstavní galerii na Petrohradě byla ve čtvrtek 18. května slavnostně otevřena retrospektivní výstava představující fenomén uzavírání sňatku manželského.  Výstava je poutavou připomínku toho, jak se tato velká rodinná událost v čase proměňovala a současně inspirací pro všechny, kteří se právě k tomuto velkému životnímu kroku odhodlávají.


VÝSTAVA
SVATBA VČERA A DNES
VERNISÁŽ: 18.05.2017 od 16.00 hodin
Výstavní galerie Petrohrad
18.05. – 30.06.2017
Otevřeno denně kromě pondělí a středy, vždy od 14 do 17 hodin
Vstupné dobrovolné.
Kurátorka výstavy: Bc. Erika Ondřejová
 
Vzpomínky nebo inspirace - obojí nabízí výstava SVATBA VČERA A DNES. Ve čtvrtek 18.05.2017 v 16.00 hodin se dveře Petrohrdu otevřely prvním návštěvníkům. Ti se ocitli ve světě krásných květinových aranžmá, svatebních šatů, dobrot, ale také fotografií, svatebních oznámení a dalších dokumentů. Slavnostní vernisáž doprovodil zajímavý kulturní program - od moudrého slova paní Marie Brandstetterové přes svatební muziku v podání sester Mitášových až po ukázku jednoho z tradičních svatebních zvyků - čepení nevěst v podání členů souboru Radhošť.  

Výstava nabízí mimořádně zajímavý vhled do historie svateb a také představení aktuálních trendů od šatů přes svatební stolování a manu až po květinovou výzdobu.
  • Od kdy a proč nevěsty volí převážně bílou barvu šatů?
  • Co se dříve podávalo ke svatebnímu menu?
  • Jak vypadaly svatební kytice dříve a jak vypadají nyní?
  • Jak se proměnil oděv nevěsty či ženicha?
Na všechny tyto otázky a mnoho dalších Vám odpoví výstava SVATBA VČERA A DNES, kterou ve spolupráci s Muzeem Zubří připravila řada místních firem, v čele s Květinářstvím Lucida.
Co je k vidění?
  • SVATBA DNES - Inspirativní část výstavy pro všechny zamilované – svatební šaty, kytice, dorty, cukroví, fotografie, slavnostní tabule i přáníčka.
  • SVATBA VČERA – historické fotografie a zajímavosti, oděv nevěsty i ženicha, ukázky svatebních přání či telegramů a mnoho dalšího.
Poděkování:
Muzeum Zubří a Muzejní rada děkují všem, kteří se podíleli na výstavě:
Ing. Janě Hrstkové, Květinářství Lucida, Svatebnímu salonu Sandra, firmě Unipar, Aleně Machalové, Evě Petřekové, Lence Sladké, Evě Bařákové, Zbyňku Brunnerovi, Mgr. Zdeňku Pomklovi, Státnímu okresnímu archivu Vsetín, p. Jiřímu Poláškovi a občanům města Zubří.