KULTURA Zubří

Home » Aktuality » Rozsvícení vánočního stromu v Zubří

Rozsvícení vánočního stromu v Zubří

05.12.2017

Zima, zima všude je, tak se jmenuje výstava dětských prací ve výstavní galerii Petrohrad, která se stala neodmyslitelnou součástí sváteční atmosféry první adventní neděle v Zubří. A zima skutečně byla, možná poprvé v novodobé historii se letos strom rozsvítil na pozadí zasněženého centra Zubří.
 

Sváteční program se pozvolna rozjížděl po 14 hodině odpolední, kdy se otevřely dveře do místní knihovny a na Petrohrad. Venku již bylo postaveno několik stánků s občerstvením, z nichž se vzduchem nesla vánoční vůně svařeného vína nebo medoviny a také pár stánků s rukodělnými výrobky zubřanů. Po třetí hodině hlavní scénu opanovala skupinka dětí z MŠ Duha, které za doprovodu paní ředitelky Vlaďky Janoškové na harmoniku zazpívalo několik písniček. S úsměvem na tváři a zpravidla i s foťákem či telefonem v ruce je sledovali především jejich nejbližší, ale také další první příchozí návštěvníci.
I z centra bylo díky sněhu vidět vyšlapané chodníčky směr Muzeum Zubří s výstavní galerií Petrohrad. Toho dne zaznamenala výstava připravená ve spolupráci s místní Základní školou krásnou návštěvu takřka 170 lidí. Dospěláci většinou obdivovali šikovnost místních dětí i nápady jejich učitelek, děti hledaly své vlastní výtvory.
V době, kdy se vše mělo začít připravovat pro velký vánoční koncert Zbyňka Ternera a seskupení LAM TRIO, celé Zubří doslova „zhaslo“. Závada na vysokém napětí na několik minut přerušila vše, co bylo na elektrice závislé – nicméně celá akce tak dostala trochu romantičtější podobu. Na Petrohradě   provoněném svařeným vínem se zapálily svíčky, v knihovně si děti tmu doslova užívaly a dostalo se i na stánkaře, kterým se ve chvílích nečekané pauzy na chvilku nahrnulo více zákazníků. Naštěstí výpadek netrval dlouho, a proto program běžel jen s 15minutovým zpožděním oproti původnímu plánu. Jediné místo, kde se bez proudu jelo dál až do konce akce, byla knihovna. Nicméně zuberské knihovnice nejsou žádná ořezávátka. Tvoření přáníček přestěhovaly na jediné místo, kde bylo trochu světla – a sice na chodbu budovy Centra. Naše holky nic a nikdo nezastaví, a zuberské děti to dobře ví a proto jim až do konce akce byly velkou oporou.
Zatímco v knihovně se v tajemném příšeří tvořilo, z pódia se rozezněly vánoční evergreeny z celého světa v podání zpěváka Zbyňka Ternera za doprovodu vynikajících jazzových a swingových muzikantů skrytých pod názvem LAM TRIO. Lidé se hřáli u stánků a s přibývajícím časem se pustili i do společného zpěvu. Po výživné hudební hodince již bylo znát, že rozsvícení stromu se blíží. Prostor parkoviště se již takřka celý zaplnil a jeviště se zaplnilo členy souboru BESKYD, který tradičně akci dodává vzpomínku na valašské Vánoce let dávno minulých. Děti „zabubušené“ do teplých dek a šátků zpívaly ty nejkrásnější vánoční koledy za doprovodu nově vznikající cimbálovky pod vedením Daniely Klimkové. Závěr patřil jako každý rok učitelkám a dětem z mateřské školky Sídliště. Zazní pár jejich krásně secvičených písniček, odpočítávání 10, 9, …. 3,2,1 a blik – zase po roce nám stromeček krásně svítí a lidé se pomalinku rozcházejí do svých domovů zahřát se a v poklidu si vychutnat atmosféru první adventní neděle.
 
Fotografie ke článkům