KULTURA Zubří

Home » Aktuality » Retro den města Zubří 2015

Retro den města Zubří 2015

19.08.2015

Představte si, že si vyjdete na procházku po centru Zubří. Děti skáčou gumu, cvrnkají kuličky, hází céčka. Pod lípou na lavičkách sedí partička „Hipíků“, kteří si povídají o míru. Kousek opodál za zvuků dechovky parta svazáků pojídá párky a pije pivo. Ze stanu ve tvaru písmene A vytahuje „týpek“ v maskáčích a kanadách kytaru, usedá k ohni a pěje trampské písně, zatímco si jeho děti v poklidu opékají špekáčky…. Tak nějak by to mohlo vypadat 12. září na letošním Dni města. Společně s místními spolky a skupinami se totiž vrátíme do 60. – 80. let minulého století. I Vy nám můžete pomoci, aby se letošní RETRODEN MĚSTA zapsal do pamětí návštěvníku jako unikátní cesta do minulosti oživující vzpomínky na období, které mnozí z nás mají ještě v živé paměti, a přesto se nám návrat do těchto let může jevit jako návrat do doby kamenné.Program

13.30 hod. - Swing band Zubří Jindřicha Dořičáka
14.00 hod. - Slavnostní zahájení
15.00 hod. - VSPT BESKYD
15.50 hod. - Dechová hudba Zubřanka
16.50 hod. - Faraon
17.50 hod. - ZŠ Zubří
18.00 hod. -  Elubic
19.00 hod. - FLERET
20.30 hod. - ABBA Rock Show live band
21.10 hod. - Soutěž nejlepší retrokostým - finále
21.50 hod. - ABBA Rock Show live band – 2. blok

Doprovodný program

Solisko

8.30 – cca. 12.00 hod. - Běh okolo Soliska - pořádá lyžařský oddíl TJ Gumárny Zubří

Klidové centrum

15.00 – 18.00 hod. - RETROHRÁTKY, aneb jak si hráli naši rodiče, když byli malí
18.00 – 23.30 hod. - RETROTÁBOŘENÍ, aneb od trampů až k předrevolučnímu kempování

Průběžně:

Soutěž o nejlepší retrokostým
Hry, soutěže a tvoření pro děti s hasiči a myslivci
 
Pořadatel si vyhrazuje právo na změnu programu!
 

Představujeme účinkující

Dechová hudba Zubřanka

Vznik dechové hudby v  Zubří se datuje do roku 1908. Tehdy pod vedením kapelníka Šimurdy vznikl soubor složený z hudebníků ze Zubří a Zašové. Dnes, po více než 100 letech, pod taktovkou Jaroslava Mužíka  dechová hudba Zubřanka stále rozdává radost na společenských akcích v Zubří, v jeho okolí, ale také například v německém Rosdorfu. 

VSPT BESKYD

Valašský soubor písní a tanců Beskyd již od roku 1945 reprezentuje svůj valašský region a je typickým vesnickým valašským souborem. Svůj repertoár čerpá z oblasti Zuberska a Rožnovska, z kraje kdysi chudého, ale bohatého krásou své krajiny v moravských Beskydech.  Lidový odkaz svých předků rozdává BESKYD nejen v rámci svého regionu a České republiky, ale i v zahraničí. Letos oslaví „Beskyďáci“ úctyhodných 70 let činnosti. Dodnes se mohou chlubit bohatou členskou základnou, v které jsou zastoupeny všechny generace.
 

Swing Band Zubří Jindřicha Dořičáka

Swing Band Zubří Jindřicha Dořičáka byl založen na podzim roku 2007 už jako druhý orchestr tohoto složení v Zubří. První
byl založen Jindřichem Dořičákem starším na podzim roku 1963 a trval jen do jara 1964. Na repertoáru této početné muzikantské party najdete skladby předních světových orchestrů - D. Ellingtona, G. Millera, G. Broma, K. Vlacha a jiných.
 

Faraon

30. dubna 2015 slavnostně křtí tři pánové se jménem „Dořičák“ své debutové CD s názvem Aligátor! Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby za sebou neměli už úctyhodných 50 let společného hraní. Tato unikátní nahrávka začíná smíchem a ten ostatně provází skupinu Faraon po celých 50 let.  Vznik kapely Phantoms, kterou založili Ivan, Petr a Radoš Dořičákovi, se datuje do r. 1960. Kapela hrála převážně převzaté písně tehdejších skupin, např. Beatles, Rolling Stones, Olympic, Beatman a písně Petra i Pavla Nováka. V následujících letech se kapela rozšířila o další členy a v obměněných sestavách hrála prakticky až do roku 1990, kdy se členové rozešli. Znovu se dali   dohromady v roce 2012 opět v počáteční sestavě a dodnes rozdávají pohodu a radost z muziky let šedesátých na akcích v Zubří i v okolí.
 

Elubic

Letos se loučí se zuberskou základní školou, jsou tři a mají jedno společné – lásku k muzice. Míša Valchařová, Karolína Martikánová a Václav Opálka - před dvěma lety se u příležitosti benefice pro Stonožku dali dohromady, zjistili, že jim to spolu ladí, a od té doby společně hrají, zpívají a vystupují na veřejnosti jako ELUBIC. Letos se rozhodli prověřit své schopnosti před odbornou porotou a přihlásili se do talentové soutěže pro nadané děti MORAVIA TALENT. A zkouška dopadla na výbornou. Elubic tuto soutěž 30. května 2015 ve Zlíně ve své kategorii vyhrál!
 

FLERET

Z hlediska hudební produkce se o vrcholné okamžiky letošního dne města postará jistě vizovická formace Fleret.
Fleret již jednoznačně patří mezi legendy na naší hudební scéně. Svým osobitým, originálním a neopakovatelným projevem baví fanoušky po celé zemi a také daleko za hranicemi. Během 33 let natočil víc než deset alb a může se pochlubit téměř 180 písničkami, z nichž nejedna zlidověla. Fleretu předcházely kapely Šperhák a Šperk. U zrodu kapely v roce 1982 tehdy stáli Zdeněk Hrachový, přezdívaný Hrach, a Petr Chrastina.

 

ABBA Rock Show live band

ABBA Rock Show je šestičlenné seskupení profesionálních zlínských hudebníků a nadšených fanoušků skupiny ABBA, které nabízí 100% živou, špičkově propracovanou produkci. Díky své kvalitě a dostupnosti již léta úspěšně působí na území celé České a Slovenské republiky i v zahraničí.
 

 

 

Retrohrátky, aneb jak si hráli naši rodiče, když byli malí

Za pomocí školek, školy a některých spolků pro Vaše děti připravujeme blok soutěží a her. V čase mezi 15 a 18 hodinou mohou Vaše děti zapomenout na mobilní telefony, I-Pad(y) a další technické vymoženosti dnešní doby. Ukážeme jim, jak se dá hrát se zcela obyčejnými věcmi, jak náročná je abeceda ve skákání přes švihadlo, co všechno se dá dělat s gumou, jak se cvrnkají kuličky či skládají papírové vlaštovky. Pokud úspěšně projdou naším testem šikovnosti, mohou si za odměnu sami opéct špekáček v našem improvizovaném „retrokempu“. Kromě toho některé soutěže budou odměněny drobnými odměnami a cukrovinkami, na které naše ročníky s láskou vzpomínají.


Retrotáboření

Slavnou dobu „trampingu“ a zlatou éru českého folku bychom rádi připomenuli v „retrokempu“, který vyroste v zadní části Klidového centra. Kromě toho se zapálí i táborový oheň, kolem kterého bude připraveno posezení. Pokud bude přát počasí a bude chuť, kolem táboráku se budou ve večerních hodinách i hrát a zpívat staré dobré písničky. Máte-li doma kytaru, banjo, baso, housle a chcete si volně zahrát a zazpívat spolu s ostatními, nikdo Vám bránit nebude.