KULTURA Zubří

Home » Zuberská výšivka » Marie Pyrchalová - Nositel tradice lidových řemesel

Marie Pyrchalová - Nositel tradice lidových řemesel

22.01.2015

Návrh nominace Marie Pyrchalové na jmenování Nositelem tradice lidových řemesel je podložen výsledky její práce, s níž se setkávají návštěvníci na výstavách a akcích po celé republice i v zahraničí, akcích, které těží z tradice valašské lidové kultury. Jako jedna z nejaktivnějších členek Muzejní rady v Zubří se vedle vlastní tvorby podílí na přípravě výstav s tematikou zuberského vyšívání, jimiž je vzdáván hold mnoha desítkám žen, ale i mužů, kteří se zuberské výšivce věnovali. Marie Pyrchalová se odbornými znalostmi a zkušenostmi výrazně podílí na profilu sbírkového fondu Muzea Zubří, kde je místní jemná bílá výšivka sběratelskou prioritou.
 


Marie Pyrchalová se narodila v roce 1955 v Čeladné. Od narození žije v Zubří. V roce 1979 promovala na Pedagogické fakultě v Ostravě a od září téhož roku začala učit na 1. stupni ZŠ v Zubří.
Marie Pyrchalová začala s vyšíváním v roce 1984, kdy byla na mateřské dovolené, právě u paní Anny Zwillingerové. S bílou, tzv. zuberskou výšivkou se setkávala na každém kroku. Z vyprávění svých blízkých věděla, že její babička paní Ludmila Juříčková, byla uznávanou vyšívačkou a zanechala po sobě soubor vzorů, z kterého teď paní Marie čerpá při vytváření svých vzorů. Techniku bílé výšivky studovala také ve sbírkách Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde poznala různé techniky – vyšívání na batistu, na tylu, pobodávanou výšivku, podstřihávanou výšivku a nyní všechny tyto techniky používá ve své práci. Její práce se nacházejí mj. v depozitáři VMP v Rožnově p. R., ale také ve sbírkách Muzea v Zubří.
Od roku 2000 už sama předává své zkušenosti pořádáním kurzů zuberské výšivky. Vystřídalo se v nich téměř 150 žen a 4 muži. Kurzy probíhaly v Zubří, Brně, v Poniklé v Krkonoších, týdenní kurz pro zájemkyně proběhl také v polském Šremu.  V současné době pokračují kurzy vyšívání v Brně a několik žen se každý týden pravidelně setkává nad výšivkou také v Zubří.
Paní Marie Pyrchalová své výšivky prezentovala na výstavách v roce 1991 v Praze, v roce 2004 na Světovém kongresu mezinárodní organizace OIDIFA v Praze, dále v roce 2005 v Kiskunhalasz v Maďarsku, v roce 2006 v Alansonu ve Francii, ve Vsetíně, Hranicích na Moravě, Ve Valašském Meziříčí a několikrát také v Zubří.
Se zuberskou výšivkou pravidelně seznamuje návštěvníky v Praze, ve Vamberku a ve Valašském Meziříčí na krajkářských trzích. Díky těmto setkáním se bílá zuberská výšivka dostává do povědomí českým, ale i zahraničním návštěvníkům těchto akcí. Některé tato technika natolik uchvátila, že se ji jejím prostřednictvím naučili. Například pan Hidehito Takeuchi, klavírní virtuos své výšivky prezentuje při svých koncertech v japonském Tokiu.
Rodačka ze Zubří, vyšívačka bílé „zuberské výšivky“ Marie Pyrchalová , vytváří vlastní vzory bohatých kompozic při zachování všech tradičních prvků a technik. Vedle klasických výšivek hledá nové možnosti uchování této techniky. V poslední době jsou to například textilní šperky pro dámy.
 
Fotografie ke článkům